| Öğrenci Destek Hattı   | Öğretmen Destek Hattı |

  | Bize Ulaşın Bize Ulaşın | Site Haritası Site Haritası | Ana Sayfa Ana Sayfa |

   

 

ÖĞRETİM MATERYALİMİ HAZIRLIYORUM

         Bilimsel ve teknolojik alandaki gelişmeler, öğretmenlerimizin ve öğrencilerimizin gereksinimlerinde de değişime neden olmuştur. Bilgisayar teknolojisiyle tanışan insanımız dünyaya ayak uydurmuş ve gelişmeleri takip eder hale gelmiştir.  

         Öğretmen ve öğrencilerimiz Internet’le tanışıp teknolojik gelişmeleri takip ettikçe öğrenme gereksinimi artmıştır. Öğrenim yöntemlerinde de değişiklik ya da materyal gereksinimi hissedilir hale gelmiştir.

          Bu çalışmanın temel amacı öğretmenlerimizi, kendi öğretim materyalini hazırlamaya özendirmektir. Öğretim Materyali hazırlamanın en kolay yolu elimizdeki olanakları verimli kullanmaktır. Günümüzde neredeyse her eve, her okula giren bilgisayarlar yardımıyla, derslerimizde kullanabileceğimiz materyali geliştirebiliriz.

          Bilgisayarda materyal geliştirmek için bir çok yazılım üretilmiştir. Profesyonel diyebileceğimiz bu yazılımları kullanmak için özel bir çaba gerekmektedir. Ancak bilgisayarlarımızda yüklü olan ofis yazılımları da etkili kullanılırsa çok iyi sonuçlar alınabilir. Bu nedenle yaptığımız bu çalışmada ofis yazılımlarından PowerPoint kullanılarak materyal hazırlamak için bazı ipuçları verilmiştir. Bu çalışmada PowerPoint öğretmek değil, bu yazılımı bildiğiniz kabul edilerek, dikkat edilmesi gereken bazı noktalar üzerinde durulmuştur.  

          Çalışmamızın birinci bölümünde, öğretim yöntemleri, teknolojik araç gereç gereksinimi ve görsel materyal tasarımında dikkat edilecek unsurlar kısaca hatırlatıldı. İkinci bölümde PowerPoint kullanarak neler yapabileceğimizi göstermek için programla ilgili hatırlatmalar ve kullanımda özen gösterilmesi gereken unsurlar hakkında hatırlatmalar yapıldı. Üçüncü bölümde ise öğretmen arkadaşlarımızın çeşitli seminerlerde yaptıkları çalışmalar, Internet’ten derlediğimiz çalışmalar ile kendi çalışmalarımız verildi ve slaytların çözümlemeleri yapıldı.

          Yararlı olması dileğiyle…

 Mete ÖZBAŞ

Sayfa Başı
     
Sayfa 1/6
Önceki Sayfa   Sonraki Sayfa
 

1 2 3 4 5 6